Rajta tartjuk kezünket a pénzügyi világ ütőerén, ott vagyunk a Money2020-on, keressük a legjobbakat. Szabolcs, mi volt a legszembetűnőbb ezen az eseményen számodra?
Számomra a legfeltűnőbb azoknak a fintech cégeknek a száma volt, akik nemcsak technológiájukat népszerűsítettek a rendezvényen, de aktívan keresték jövendőbeli potenciális partnereiket is, hogy kölcsönös előnyök mentén katalizálják fejlődésüket és optimalizálják hatékonyságukat. Még a nagy bankok is keresik a kisebb technológiai cégek segítségét, hogy a lehető leggyorsabban vezethessenek be új technológiákat. Mostanra számos vállalat specializálódott kifejezetten arra, hogy összehozza a nagy bankokat és a niche technológiai szolgáltatókat. Mivel ez a trend egyre hangsúlyosabbá válik, a Dorsum is több fronton folytat megbeszéléseket. Jó példa erre a nemrég élesedett partneri kapcsolatunk az Addepparal, aminek köszönhetően a Dorsum Wealth Portal minden Addepar ügyfél számára gyorsan implementálhatóvá vált.
Ez a partnerségi stratégia megjelenik a termékfejlesztésben is?
Igen, mindenképpen. A partnerségi stratégia kulcsfontosságú szerepet játszik a termékfejlesztésben. A technológia fejlődésének üteme miatt egyszerűen nem hatékony, ha egy cég mindent maga akar feltalálni és megvalósítani. Például a Comnica partnerségünk révén könnyen integráltuk az új digitális azonosítási (eKYC) követelményeket a MÁK (Magyar Államkincstár) alkalmazásába, és jelenleg is zajlanak beszélgetések arról, hogyan használhatjuk ezeket a szolgáltatásokat más ügyfeleknél is. Ez ugyanis mind a partnereinknek, mind nekünk így a legelőnyösebb. De fontos megjegyezni, hogy ezzel egyidőben jelentős technológiai alapú termékfejlesztéseket hajtottunk végre házon belül is a sebezhetőség megelőzésére és a kiberbiztonságban, ezzel is előkészítve a 2025 elején életbe lépő DORA szabályozási irányelveknek való megfelelést.
A vagyonkezelési szolgáltatások általában a privát és prémium banki szolgáltatások körében elterjedtek. Láttál bármilyen érdekes trendváltozást ebben a Money20/20-on? Látható a piaci kereslet változása? (Tudnál erről részletesebben mesélni, illetve kitérnél arra, hogyan befolyásolja ez a generációs váltás a termékértesítéseket és értékesítési irányokat?)
A jelenlegi és a tervezett digitális banki és pénzátutalási megoldások elsöprő dominanciája nyilvánvaló. Azonban több nagy szereplő is egyablakos ügyintézéssé fejleszti jelenlegi mobil alapú digitális banki megoldásait minden pénzügyi termékük, például hitelek és befektetések, sőt árucikk-kereskedelem (például nemesfémek) számára is. Trendet látok abban is, hogy a vagyonkezelési szolgáltatásokat a fiatalabb, tehetős szegmensek felé is megnyitják, ami természetesen tovább növeli az igényt egy egyszerű, mobilon hozzáférhető applikációra. Ennek a generációs váltásnak pedig hatása van a termékértesítésekre és értékesítési stratégiákra. Például, az egyik brit vagyonkezeléssel foglalkozó ügyfelünk esetében a belépési küszöb magas, 1 millió GBP, mégis, a legutóbbi statisztikák szerint a felhasználók 70%-a inkább a Dorsum által biztosított mobil alkalmazáson keresztül intézi pénzügyeit. Ez egyértelműen azt jelzi, hogy a mobil lehetőségek kihasználása kulcsfontosságú az új generáció elérése és megtartása érdekében.